Uvítanie
Slovo na úvod
Diskusné fórum
  » o anjelikoch
  » o všeličom
Poradenské fórum
Naše anjeliky
Skúsenosti a príbehy
Môj príbeh
Odborné názvy
Ako pomôcť?
Okno poznania
Nebeská záhrada
Naše detičky
  » diskusné fórum
  » poradenské fórum
Básne
Literatúra
Poslali ste nám
články z tlače
Zaujímavé stránky
Finančný príspevok
     
 
 

  Milí návštevníci, rada Vám chcem predstaviť Poradenské fórum na internetových stránkach Anjeliky. Na jeho vedenie sa podujal lekár - sám postihnutý stratou dieťatka. Pred niekoľkými rokmi sa jeho manželke predčasne narodili dvojičky chlapci. Obidve detičky od začiatku statočne bojovali o život, žiaľ jeden z chlapčekov po 14 dňoch života musel odísť do nebíčka....
Poradenské fórum je určené všetkým postihnutým rodičom, ktorí stratili dieťatko počas gravidity alebo krátko pred pôrodom, počas neho alebo po pôrode. Môžete položiť otázky týkajúce sa napr. ohrozenia života dieťatka. Taktiež všetky možné otázky k úmrtiu dieťatka od prvých týždňov jeho života až po pôrod. Alebo otázky ohľadom nedostatočne pochopenej, či vysvetlenej príčiny úmrtia a pod.
Prosíme o porozumenie: Otázky zo všeobecno-gynekologickej poradne, nepatria do tohoto fóra. (Jedná sa napríklad o otázky o nepravidelnej menštruácii, problémy s otehotnením, antikoncepcia, liečba zápalov alebo hrčiek na prsníku a pod.; tieto problémy sa riešia v poradniach na mnohých iných internetových stránkach).

 

    |     Nový príspevok    |     Prehľad    |     Hľadať    |        

  Titel  Autor  Datum 
 26tt všetko zmenil
 Katka   22.03.2011   12:09:55 
 RE: 26tt všetko zmenil
 MUDr. R.   02.04.2011   22:39:14 
 RE: 26tt všetko zmenil
 ludmila   22.03.2011   22:56:43 

  Titel : RE: 26tt všetko zmenil
Autor: MUDr. R.  ()     Datum:  02.04.2011 22:39:14

Dobrý deň. Ani v súčasnosti sa nedá presne odpovedať na otázku, ktorá noxa spôsobila VVCH u plodu. V akejkoľvek učebnici pôrodníctva sú popísané len všeobecné príčiny VVCH plodov, a to chybný genetický základ plodu, infekčné príčiny, chemické, mechanické, faktory vonk. a vnútorného prostredia a pod. Nedá sa presne povedať, že napr. vrodené vývojové chyby srdca spôrobuje...
Vo Vašom prípade veľa napovie výsledok cytogenetického vyšetrenia bábätka, ďalej aktuálne výsledky protilátok proti infekčným chorobám /toxoplazmóza, cytomegalovírus, rubeola.../. Mnohé infekčné ochorenia môžu v tehotnosti prebiehať pod obrazom banálnej infekcie, ale môžu mať ďalekosiahle následky na plod - mnohokrát to je práve aj chrípka.
Oprávnene sa pýtate, či sa tieto VVCH nedali zachytiť na morfologickom USG v 20.-22.tt. Vrodené VVCH srdca sú najťažšie detekovateľné. V odbornej literatúre sa udáva, že až 75% sa ich nezachytí v prenatálnom skríningu. Tie, ktoré sa zachytia sú vo veľkej väčšine prípadov zachytené pri superkonziliárnych vyšetreniach v detských kardiocentrách, kam sa takáto pacientka dostane na základe anamnézy. Menej často sa tam odošlú ako podozrenie na morfologickom USG.
Cystická degenerácia oboch obličiek, megaureter, oligohydramnion a omfalokela by sa mali dať zachytiť už na morfologickom USG. Záleží tiež však, v akom rozsahu sa v 20.tt tieto VVCH nachádzali a na akom USG prístroji to bolo pozerané. Dvojcievny pupočník by mal byť zachytený v 20.tt.
V rámci prevencie je vo Vašom prípade potrebné poznať výsledok patologiko-anatomickej pitvy plodu vrátane placenty. Výsledok cytogenetického vyšetrenia a výsledok serologického vyšetrenia /infekčné choroby/. Bolo by vhodné pred tehotnosťou absolvovať aj vyšetrenie hematológom na vylúčenie trombofilných stavov. Podľa týchto výsledkov sa dá zariadiť prevencia. Okrem toho pred ďalšou tehotnosťou by bolo vhodné užívať kyselinu listovú v preventívnych dávkach a počas tehotnosti vitamínové prípravky pre tehotné, životospráva a pod. Ostatné už nie je možné Vami ovplvniť. V ďalšej tehotnosti by ste mala byť odoslaná na morfologický USG na klinické gynekologicko-pôrodnícke pracovisko a súčasne aj na špecializovaný USG do detského kardiocentra. MUDr.R.

  Odpovedať na príspevok
 Vaše meno:
 E-mail:
 Názov príspevku: